Domáca homeopatická lekárnička pre mačky


Domáca homeopatická lekárnička


Homeopatia má v liečbe mačiek všestranné využitie. S úspechom ju možno uplatniť pri liečbe chronických a recidivujúcich ochorení, ale aj pri liečbe akútnych stavov - úrazov, infekcií alebo psychických problémov. Homeopatická lekárnička môže byť v týchto prípadoch veľmi užitočným pomocníkom v každej mačacej domácnosti.

Zásady

Pri liečbe akútnych stavov, teda stavov, ktoré sa objavia u mačky náhle a so silnými príznakmi ako napríklad horúčka, zvracanie alebo hnačka, účinkujú homeopatické lieky pomerne rýchlo. Ak však liek rýchlo nezaberie, pravdepodobne nebol zvolený ten správny a je potrebné vyskúšať iný vhodný liek. Preto je pri homeopatickej liečbe akútnych stavov veľmi dôležité, aby sme dodržiavali tieto zásady:
1. V podávaní lieku pokračujeme len pokiaľ sa symptómy zlepšujú.
2. Ihneď prestaneme s podávaním lieku, ak sa symptómy zhoršujú.
3. Podávanie lieku ukončíme, ak ani po troch dávkach nenasleduje žiadne zlepšenie.
4. Po úplnom vymiznutí symptómov môžeme liek celkom vysadiť.

Ako podať mačke homeopatický liek

Homeopatické lieky sa vyskytujú väčšinou vo forme granúl. Predávajú sa v obaloch s dávkovačom, ktorý umožňuje bezproblémové oddelenie potrebného množstva.
Najčastejšie sa aplikujú 2 granule rozpustené v 0,4 dl čistej vody a zopár kvapiek takéhoto roztoku sa podá mačke - najlepšie injekčnou striekačkou priamo do papuľky. Každý deň treba pripraviť novú dávku roztoku.
Homeopatické lieky by sa nemali podávať súčasne s krmivom, odporúča sa dodržať časový odstup minimálne 30 minút.

Vybavenie lekárničky

Väčšina homeopatických liekov je dnes bežne dostupná v lekárňach alebo ich možno u lekárnika objednať. Domácu homeopatickú lekárničku si môžeme ľahko zostaviť z nasledujúcich liekov, vhodných na liečbu rôznych druhov akútnych stavov, ktoré sa u mačiek vyskytujú najčastejšie:

Zranenia a úrazy

Aconite 30 CH pomáha pri liečbe šoku (fyzickom i psychickom) a strachu. Tento liek je teda využiteľný pri všetkých zraneniach, ktoré zvyčajne šok sprevádza. Symptómy, ktorými sa u mačky prejavuje, sú široko otvorené oči, rýchle dýchanie a trasenie, úzkosť a zmätenosť.
Dávkovanie: 1 ml roztoku každých 30 minút až do zlepšenia príznakov, maximálne 4 hodiny. Po 4 hodinách môžete pokračovať v podávaní 2x denne.

Arnica Montana 30 CH je vhodným liekom pri závažných zraneniach, poraneniach mäkkých tkanív a pri podozrení na vnútorné krvácanie. Zabraňuje infekcii po zranení, úraze alebo operácii a zmierňuje bolesť.
Dávkovanie: v akútnych prípadoch každých 15 minút rovnakým spôsobom ako Aconite, v ostaných prípadoch 2x denne.

Calendula 30 CH urýchľuje hojenie všetkých rán.
Dávkovanie: 1 ml roztoku 2x denne.

Hypericum 200 CH pomáha pri nervových zraneniach so silnou bolesťou, zraneniach na miestach s veľkým množstvom nervových zakončení (labky, chvost), tiež pri uhryznutiach a pri uštipnutiach hmyzom.
Dávkovanie: 1 ml roztoku 1x denne.

Ledum 6 CH je vhodným liekom pri bodnutiach hmyzom(napr. včelou, osou, sršňom) a uhryznutiach inými zvieratami.
Dávkovanie: pár kvapiek roztoku každých 15 minút, pri menej akútnych stavoch 1ml roztoku 1x za hodinu.

Symphytum 30 CH je liek vhodný pri zlomeninách. Urýchľuje hojenie a podporuje správne zrastenie kostí.
Dávkovanie: 1 ml roztoku 2x denne.


Horúčka

Belladona 9 CH znižuje horúčku, ktorej príznakom je, že mačka nie je smädná a môže mať spotené labky.
Dávkovanie: každú hodinu dve kvapky roztoku, až kým teplota neklesne. Ak po troch dávkach nenastane zlepšenie, látka nepôsobí a prestaňte s podávaním.

Aconite 30 CH napomáha znižovať horúčku, ktorá nasleduje obyčajne po vystavení chladu a mačka je pri nej nepokojná a rozrušená.
Dávkovanie: rovnako ako pri Belladone.

Bryonia 30 CH znižuje horúčku, pri ktorej mačka odmieta pohyb a jej stav sa pohybom zhoršuje.
Dávkovanie: rovnako ako pri Belladone.


Hnačka a zvracanie

Arsenicum Album 9 CH je vhodným liekom pri akútnej hnačke spôsobenej pokazeným krmivom. Klasickým symptómom je, že mačka má nielen hnačku, ale aj zvracia. Stolica býva tmavá a vodnatá, s výrazným zápachom a hnačka sa opakuje často, pričom množstvo stolice je malé. Príznaky sa zhoršujú po príjme potravy alebo vody, ale mačka je smädná a často pije malé množstvá vody. Tento stav je spojený s nepokojom a vyčerpanosťou.
Dávkovanie: 1 ml roztoku každú hodinu až do zlepšenia príznakov.

Podophyllum 9 CH pomáha pri akútnej hnačke, ktorej príznakom je veľké množstvo vodnatej, silne zapáchajúcej stolice. Mačka je smädná, pije veľké množstvo vody a je nepokojná.
Dávkovanie: rovnako ako pri predchádzajúcom lieku.

Ipecac 6 CH je vhodný pri nevoľnosti a zvracaní, kde symptómom je, že nevoľnosť u mačky po zvracaní pokračuje. Príčinou takéhoto zvracania je obyčajne podráždený žalúdok (napr. po konzumácii veľkého množstva krmiva).
Dávkovanie: 1 ml roztoku každú hodinu až do zlepšenia príznakov..


Psychika

Arnica Montana 30 CH pôsobí proti stavom duševného a emočného šoku s cieľom mačku upokojiť. Liek podávame 2x denne a začneme už týždeň pred plánovanou akciou - cestou, zmenou prostredia, pred návštevou veterinára a podobne.
Dávkovanie: 1 ml roztoku ráno a večer.

Argentum Nitricum 30 CH pomáha pri stavoch úzkosti, nervozity a záchvatoch paniky (napr. ak mačka neznáša cestu v aute).
Dávkovanie: rovnako ako Arnica.

Výhody homeopatie

  • je bezpečná, pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
  • bez obáv ju možno využiť pri liečbe malých mačiatok, starších mačiek i gravidných a kojacich mačiek
  • často je úspešná v prípadoch, kde klasická medicína zlyháva
  • nepotláča príznaky, ale stimuluje a zrýchľuje prirodzené obranné systémy organizmu
  • nehrozí, že sa u pacienta vyvinie závislosť od podávaného lieku
  • podávanie homeopatických liekov je veľmi jednoduché
  • homeopatické lieky nie sú testované na zvieratách

Napriek všetkým nesporným výhodám homeopatie však nezabúdajme, že ako jediná a hlavná liečebná metóda môže byť použitá len na základe konzultácie s odborným veterinárnym lekárom, prípadne len ako doplnková liečba ku klasickej liečbe.

naspäť na Články o mačkách