Európska krátkosrstá mačka - profil plemena, uznávané farebné variety


Pôvod európskej krátkosrstej mačky

Európska krátkosrstá mačka vznikla krížením najkrajších jedincov mačky domácej. Cieľom bolo vyšľachtiť krátkosrstú, mohutne stavanú mačku s guľatou hlavou. Do plemenitby sa občas zahŕňali aj perzské dlhosrsté mačky, aby sa proces zjednotenia zovňajšku urýchlil.

Tieto mačky sa chovali v severnej Európe, v Škandinávii a vo Veľkej Británii. Bol tu však jeden podstatný rozdiel - škandinávski chovatelia odmietali kríženie s perzskými mačkami a ostatnými plemenami, pretože chceli plemeno udržať čo najčistejšie. Pre kríženie teda využívali iba mačky domáce, ktoré zodpovedali požadovanému typu a toto plemeno pomenovali európska krátkosrstá mačka. V ostatných častiach Európy s výnimkou Veľkej Británie sa tiež chovali mačky nazývané "európska krátkosrstá mačka", ktoré však mali rovnakú genetickú výbavu a pôvod ako britská krátkosrstá mačka z Veľkej Británie - to znamená, že vo svojej genetickej výbave mali i gény perzských mačiek.

Na medzinárodných výstavách sa vedľa seba objavovali "európske krátkosrsté mačky" zo všetkých krajín Európy a začalo sa ukazovať, že škandinávske mačky vyzerajú inak. Rovnaký názov pre dva odlišné typy mačiek bol veľmi mätúci. Preto podali škandinávski chovatelia v 80-tych rokoch 20. storočia oficiálnu žiadosť na FIFe o oddelenie svojho plemena. Od roku 1982 sa teda ako európska krátkosrstá mačka označujú už iba mačky škandinávskeho typu, ktoré tiež majú vlastný štandard plemena.

Európska krátkosrstá mačka je dnes pôvodným európskym plemenom s predkami čisto medzi európskymi domácimi mačkami. Plemeno sa chová hlavne v škandinávskych krajinách a hlavne vo Fínsku patrí medzi najobľúbenejšie krátkosrsté plemená.

Povaha európskej krátkosrstej mačky

Európske krátkosrsté mačky sú inteligentné, aktívne a samostatné, zvedavé a hravé.

Sú priateľské, ale niekedy nedôverčivé voči cudzím ľuďom. Majú rady ľudskú spoločnosť a k "svojim" ľuďom sú nesmierne milé. Svoju oddanosť dávajú najavo napríklad vítaním svojich ľudí po príchode z práce, asistenciou pri každodenných činnostiach či svojou prítomnosťou v posteli svojho človeka.

Pre európske krátkosrsté mačky je charakteristická značná prispôsobivosť. S ostatnými mačkami a inými domácimi zvieratami vychádzajú dobre, pokiaľ boli vychované v skupine mačiek a neprežili niekoľko rokov ako jediná mačka v domácnosti.

Každá európska krátkosrstá mačka je individuálna osobnosť. Vzhľadom na prikrižovanie jedincov s neznámym pôvodom sa v plemene môžu objaviť mačky s rozdielnymi povahami.

Uznávané farebné variety

Na rozdiel od britskej krátkosrstej mačky sa európska krátkosrstá mačka vyskytuje iba v prirodzených farbách, teda vo farbách, ktoré historicky patria k severoeurópskym domácim mačkám. Sú to:

  • biela
  • čierna / modrá / červená / krémová
  • čiernokorytnačinová / modrokorytnačinová
  • čierna / modrá / červená / krémová / korytnačinová / modrokorytnačinová dymová
  • čierna / modrá / červená / krémová / korytnačinová / modrokorytnačinová s kresbou (mramorovaná, tigrovaná, bodkovaná)
  • čierna / modrá / červená / krémová / korytnačinová / modrokorytnačinová strieborná s kresbou (mramorovaná, tigrovaná, bodkovaná)
  • van / harlekýn / bikolor (len v kombinácii s plnými farbami)